16.2.06

Eдна българска общност, която живее в малкото градче Самора Корейа и с гордост играе хоро на португалските народни празници и представя българсия фолклор, влезе наскоро във връзка с Асоциацията.
Очакваме с нетърпение връзка от още сънародници, живеещи в Португалия!
Ето какво ни пищат:
Здравейте Българи,
пиша ви от Самора Корейа. Тук живеят около 30 българи, 5 от които са деца. Аз съл агроном по образование. Имаме и счетоводител и лесоинженер, хореограф, двама художника и всичко е на лице, за да бъдем една горе долу сплотена общност. Събираме се по Коледа, Нова Година и Великден. Имаме си и гайдар с гайда и се веселим. Голямата част сме от северна България, Русенска област. Участваме в културни изяви на града и за това има заслуга нашата хореографка Венета Расташка, която от четири години играе в ранчото в Самора.
Поздрави,
Иванка Иванова
Самата г-жа В. Растaшка пище:
През месец октомври 2005 г. В Самора Корейя бе създадена фолклорна група за български народна танци и традиции “Българска роза”. От общината бе предоставена зала за репетиции един път седмично.
Дебютът на групата бе на 11 ноември с участвие в тържествата по случай Сао Мартиню, проведени от Община Самора Корейя. Българските хора предизвикаха интерес и се харесaха и две седмици по-късно състава получи покана за ново участие в местен празник.
Групата е отворена за всички ентусиасти и любители на българския фолклор.

Група “Българска роза” в действие

14.2.06

При какви условия се освобождават българските граждани, пребивавали продължително в чужбина от здравноосигурителни вноски за периода 2000г.-2004 г.

Румяна Станчева – гл. експерт в НОИ

В бр. 45 на ДВ е публикуван Закона за изменение и допълнение на Закона за здравното осигуряване, с който беше създадена възможност българите, които са пребивавали продължително в чужбина и за периода 1 януари 2000 г. – 31 декември 2004 г. са натрупали задължения към Националната здравноосигурителна каса да бъдат освободени от заплащането им при определени от закона условия.
Съгласно §19в от Преходните и заключителни разпоредби на Закона за здравното осигуряване българските граждани, които за периода от 1 януари 2000 г. до 31 декември 2004 г са пребивавали извън страната повече от 183 дни през една календарна година и дължат здравноосигурителни вноски за своя сметка за този период могат да бъдат освободени от задължението за внасяне на тези вноски, ако не са направили свободен избор на изпълнител на медицинска помощ, сключил договор с районната здравноосигурителна каса по чл. 4, ал. 1 от закона за съответната календарна година (.§ 19в от ПЗР на ЗЗО . Разпоредбата на §19в е в сила от 1 юни 2005 г.
Редът за освобождаване от внасяне на здравноосигурителни вноски на българските граждани, които са пребивавали в чужбина за периода до 31 декември 2004г. е определен в инструкция, издадена от управителя на Националния осигурителен институт (Инструкция №4 на НОИ от 1 юни 2005 г. публ. ДВ бр.47 от 2005 г.). Инструкцията е съгласувана с директора на Националната здравноосигурителна каса.
На основание чл. 2 от инструкцията тези лица подават молба – декларация по образец в съответното териториално поделение на осигурителния институт по постоянен адрес в страната. Молби – декларации могат да се подават до 31 декември 2006 г. лично, по пощата с препоръчано писмо с обратна разписка, по електронен път или от упълномощено лице. Молба-декларация по електронен път може да се подава от лица, притежаващи удостоверение за универсален електронен подпис, издадено от доставчик на удостоверителни услуги, регистриран съгласно чл. 34 или при спазване на процедурата по чл. 44 от Закона за електронния документ и електронния подпис.
В молбата-декларация се вписват трите имена и единен граждански номер на лицето, данни от документа за самоличност – номер, дата и място на издаване, адрес за кореспонденция в България. Когато молбата-декларация се подава от упълномощено лице в нея се попълват същите данните за упълномощеното лице.
Лицата, които са пребивавали в чужбина могат да бъдат освободени от задължение за внасяне на здравноосигурителни вноски за периода до 31 декември 2004 г. при положение, че:
· са пребивавали извън страната повече от 183 календарни дни през календарната година;
· не са направили избор на изпълнител на медицинска помощ /личен лекар/.
В молбата - декларация лицата декларират точните периоди, през които са пребивавали в чужбина поотделно за всяка година включена в периода, като се попълва деня и месеца на напускане и деня и месеца на завръщане в страната. В молбата се декларира и обстоятелството дали е направен избор на изпълнител на медицинска помощ. В случай, че лицето има избор на личен лекар попълва датата, на която е направил избора.
За удостоверяване на периодите на пребиваване извън страната към молбата- декларация се прилага един от следните документи:
- копие на задграничния паспорт, от който е видно датите на влизане и излизане от страната;
- удостоверение от съответната Районна дирекция на вътрешните работи;
- документ, издаден от компетентните органи на съответната държава, преведен по реда на Правилника за легализациите, заверките и преводите на документи и други книжа;
Когато молбата-декларация се подава от упълномощено лице се прилага и копие от пълномощното.
Изборът на изпълнител на медицинска помощ се удостоверява от регионалната здравноосигурителна каса по искане на съответното териториално поделение на НОИ.
Периодите, през които лицето отговаря на условията за освобождаване от здравноосигурителни вноски се отразяват в допълнителния регистър за документно доказана здравна осигуреност. В случай, че лицето за цялата календарна година е пребивавало извън страната и не е имало избор на личен лекар за цялата календарна година се освобождава от задължението за внасяне на здравноосигурителни вноски и целия период се отразява в допълнителния регистър. В случаите, при които за календарната година лицето е пребивавало повече от 183 календарни дни, но има месеци, през които се е завръщало в страната, не се дължат здравноосигурителни вноски само за месеците, през които е било извън страната при положение, че за същите месеци няма избор на личен лекар. Тези месеци се отразяват в допълнителния регистър за документно доказана здравна осигуреност. За останалите месеци от годината се дължат здравноосигурителни вноски.
Когато след извършване на проверка на декларираните в молбата обстоятелства се установи, че лицето е пребивавало по-малко от 183 дни извън страната през съответната календарна година или има избор на личен лекар то не отговаря на условията за освобождаване от внасяне на дължимите здравноосигурителни вноски. В тези случаи териториалните поделения на осигурителния институт писмено уведомяват гражданите за причините поради което не е уважена молбата. При несъгласие с констатираните обстоятелства тези лица могат да се обръщат към съответното териториално поделение на осигурителния институт или съответната районна здравноосигурителна каса.

ИНФОРМАЦИЯ
за мерките свързани със здравното осигуряване


Беше потърсено и намерено нормативно решение на проблема със здравните осигуровки на българите, пребиваващи продължително време в чужбина.

І. СЪСТОЯНИЕ В МОМЕНТА
В Закона за здравното осигуряване се създаде нов член 40а, в сила от 1 януари 2005 г., който определя реда за осигуряване на българските граждани, вкл. лицата с двойно гражданство, които пребивават в чужбина повече от 183 дни през една календарна година. Разпоредбата на член 40а дава възможност на българските граждани, вкл. и тези с двойно гражданство, които пребивават в чужбина повече от 183 дни през една календарна година, по свое желание да не заплащат здравноосигурителни вноски от датата на напускане на страната до края на годината и за всяка следваща година в случай, че преди заминаването си са подали заявление в съответното териториално поделение на Националния осигурителен институт. За да бъдат възстановени здравноосигурителните им права е необходимо през шест последователни месеца от завръщането им в страната да са внасяни вноски. Правата на тези граждани се възстановяват веднага, ако еднократно заплатят сума в размер на 12 здравноосигурителни вноски върху минималния месечен размер на осигурителния доход за самоосигуряващите се лица, определен със Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване към момента на внасянето.
Заплащането на сумата от 12 здравноосигурителни вноски не погасява обаче стари задължения за невнесени вноски, тъй като разпоредбата на член 40а няма обратно действие.

ІІ. ЗДРАВНО ОСИГУРЯВАНЕ НА БЪЛГАРСКИ СТУДЕНТИ УЧЕЩИ В ЧУЖБИНА
Съгласно действащия в момента Закон за здравното осигуряване българските студенти във висши училища до навършване на 26-годишна възраст се осигуряват за сметка на републиканския бюджет. Преди отпътуването си от страната, за да следва в чужбина, студентът следва да уведоми Националния осигурителен институт /НОИ/, че ще отсъства от страната по тази причина, като впоследствие представя и удостоверение от университета, в който се е записал. След завършване на висшето си образование, при завръщането си в България, той удостоверява този факт със съответните документи. Тъй като студентите се осигуряват от републиканския бюджет, те не напускат националната здравноосигурителна система и не се считат изгубили здравноосигурителни права.

ІІІ. ПРЕДПРИЕТИ ЗАКОНОДАТЕЛНИ ПРОМЕНИ СВЪРЗАНИ С РЕШАВАНЕ НА ПРОБЛЕМИТЕ
Предстои да бъде приет на първо четене в Народното събрание Закон за изменение и допълнение на Закона за здравното осигуряване. Той урежда тази категория български граждани, които са пребивавали извън страната повече от 183 дни през една календарна година за периода от 1.01 2000 г. до 31.12.2004 г. и дължат здравно осигурителни вноски за своя сметка за времето през което са били в чужбина /т.е. стари задължения/. Условието да могат да бъдат освободени от задължението за внасяне на дължимите вноски е:
- да не са ползвали здравни услуги от НЗОК за календарната година, през която са пребивавали повече от 183 дни извън страната;
- да са били задължително здравно осигурявани по реда на законодателството в страните, в които са пребивавали;
За освобождаването от задължението за заплащане на здравноосигурителни вноски се предлага тези лица да могат да подадат до 31.12.2006 г. лично или чрез упълномощено лице заявление в териториалното поделение на НОИ. Към него се прилагат: удостоверение от Националната здравноосигурителна каса, документ от МВР, удостоверяващ времето на пребиваване извън страната, както и документ от съответните здравноосигурителни институции, включващи периода на здравно осигуряване.

ІV. УРЕДБА СЛЕД ПРИСЪЕДИНЯВАНЕ НА БЪЛГАРИЯ КЪМ ЕС (след 01.01.2007 г.)
След присъединяването на Република България към ЕС от 2007 г. за българските граждани ще се прилага европейското законодателство (регламенти на ЕИО 1408/71 и 574/72, както и нови влезли дотогава в сила), с което ще се предотврати двойното здравно осигуряване и ще се улесни свободното движение на българските граждани на територията на Европейския съюз.
Предотвратяването на двойното здравно осигуряване дава възможност гражданите на държава-членка на ЕС да се осигуряват на територията на държавата-членка на която пребивават и работят или на територията на държавата-членка от която идват. Това е право на техен избор.

Publipt! Clique Aqui!