26.5.06

текст от свещеник Гоце Христов
Православният храм “Св. Иоан Рилски” е дарение за българския народ от семейството на Нейно Величество Царица Иоанна след нейната кончина на 26.02.2000 година. Първоначално е бил построен като частен параклис в дома на царицата в Ещорил. Дарението е направено през есента на 2000 г. и веднага започват работи по преместването му в двора на посолството на РБългария в гр. Лисабон. В началото на 2001 г. храмът е готов и на трети март е осветен от Негово Високопреосвещенство Западно и Средноевропейски Митрополит Симеон. Архитект на сградата е г-н Николай Фиков, иконостаса и част от църковната утвар са дарение от Министерски съвет на РБългария. С парични средства по пренасянето участват царската фамилия, българската държава и православни българи. Църковна община е основана на 25.12.2001 г. От декември 2003 г. в храма има редовни богослужения.
Адресът на храма е: Rua Sacramento a Lapa, nº 33, 1200 -792, Lisboa
Богослуженията са обикновенно в неделя между 10.00 и 12.30 часа.

25.5.06

храм „Св. Иоан Рилски Чудотворец”

Пенсиониране на работещите в чужбина
(из статия на г-жа Мария Касърова, директор на дирекция “Международни спогодби” в НОИ, публикувана във вестник “Труд”)

Всички действащи двустранни споготби зачитат стажа, отработен в двете държави. Това означава, че при преценка на правото на пенсия или друго обезщетение, за което се изисква стаж, ще се вземе предвид не само българското осигурено време, а и зачетеният по законите на другата страна – чрез сумиране на стаж или осигурителни периоди.
По българския закон осигурителен стаж е необходим освен за пенсия и за обезщетенията при временна неработоспособност и трудоострояване, както и при обезщетенията за безработица.
Международните договори обхващат случаите на временна нетрудоспособност, майчинство, пенсии за осигурителен стаж и възраст, пенсии за инвалидност, наследствени пенсии, парични обезщетения за безработица, помощ при смърт, задължително здравно осигуряване и спешна медицинска помощ и семейни помощи за деца. В тях са залегнали европейските принципи в социалното осигураване – равенство при третиране на гражданите на двете държави, избягване на двойно осигуряване, сумиране на осигурителни периоди, когато времето само в едната страна не е достатъчно и пропорционално изчисляване на пенсиите – всяка държава дължи размер на пенсия за своя стаж, за който е получила осигурителни вноски или който е зачела по своя закон.
След като България стане член на ЕС ще се въведат основните принципи и средствата за коорденация, предвидени в Регламент (ЕИО) Nº 1408/71.
Този регламент е приет от ЕО през 1971 г. и стимулира свободното движение на хора, което означава, че при всеки отделен случай решението трябва да е в полза на работника мигрант. Регламентът се прилага за работещите постаянно или временно извън страната си.
В България компетентната институция и орган за връзка по общественото осигуряване е НОИ, дирекция “Международни спогодби”, на адрес гр. София, бул. “Ал. Стамболийски” Nº62-64. За правата на българските звравноосигурени граждани в чужбина компетентна е Национална здравноосигурителна каса.

Пенсия и болнични получават само легалните и осигурени работници

Всеки, който работи и подлежи на задължително осигуряване по законодателството на определена държава, може да ползва права в тази система независимо дали пребивава в друга. От нея обаче не могат да се ползват хора, които са работили без договор, получавали са възнаграждения, без да се подписват документи, и върху тях не са начислявани и внасяни осигурителни вноски – те не могат да докажат стаж, за да ползват права от социалното осигуряване. Социалната политика на всяка страна води борба с нелегарното наемане на работа, за да защити интересите на работниците.

ВЪРВИ НАРОДЕ ВЪЗРОДЕНИ

Върви, народе възродени,
към светла бъднина върви
c книжовността, таз сила нова,
съдбините си поднови!
Върви към мощната просвета,
в световните борби върви,
oт длъжност неизменно воден -
и Бог ще те благослови!
Напред! Науката е слънце,
което във душите грей!
Напред! Народността не пада там,
гдето знаньето живей!
Безвестен беше ти, безславен!
О, влез в историята веч,
едно със другите славяни
кръстосай дух със огнен меч!
Тъй солунските двама братя
насърчваха дедите ни...
О, минало незабравимо,
о, пресвещени старини!
България остана вярна
на достославний тоз завет -
в тържествованье и в страданье
извърши подвизи безчет...


Честит 24 Май
Ден на българската просвета и култура и на славянската писменост

АСОЦИАЦИЯ БЪЛГАРИ НАВЪРШИ ЕДНА ГОДИНА

На 7 април в библиотеката на Кашкайш се състоя отпразнуването на едногодишнината на Асоциация Българи.

9.5.06

Publipt! Clique Aqui!